ALIŞ YERİ
ALIŞ YERİ MEVKİ
ALIŞ TARİHİ / SAATİ
PARA BİRİMİ
DÖNÜŞ YERİ
DÖNÜŞ YERİ MEVKİ
DÖNÜŞ TARİHİ / SAATİ

Yeni Ehliyet Aldım Araba Kiralamak İstiyorum

Ehliyet alımında devreye giren yeni düzenlemeler sonrasında ehliyet sınavlarını başarıyla tamamlayan sürücü adaylarının 2 yıl süreyle stajyer pozisyonunda olmasından ötürü araç kiralama durumlarına engel teşkil eden bir durum ortaya çıkabiliyor. Stajyer pozisyonunda olan kişilerin 2 yıl boyunca denetime tabi olduktan sonra ehliyetlerine kavuşmaları doğru bir uygulama olarak adlandırılıyor. Bu yüzden henüz stajyer vasfına sahip olan adayların herhangi bir rent a car firmasından araç kiralama işlemlerini hayata geçirmeleri söz konusu olamıyor. Araç kiralama işlemleri esnasında en az 2 yıllık bir ehliyete sahip olunması şartı da bu durumu perçinleyen diğer bir etken olarak ifade edilebiliyor.

Stajyerlerin uygulama sınavları olarak da bilinen bu süreç içerisinde trafiğe çıkmak tamamen sürücü adaylarının elinde olan bir durumdur. Bu süreyi verimli bir biçimde geçirmek adına araç kiralama işlemleri içerisinde bulunacak olan sürücü adaylarına herhangi bir neden öne sürülerek bu olanakların sunulması mümkün olmamaktadır. Araçları kullanmaya tam anlamıyla hazır olmamalarından ötürü stajyer sürecindeyken herhangi bir rent a car firmasının kendilerine gereken imkanları sunabilmesi söz konusu olmamaktadır. Bunun için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmekte olan sürücü adaylarının; yapmaları gereken tek şeyin beklemek olduğu ifade edilebilmektedir. Bu şartlar arasında;

·        21 yaşını doldurmuş olmak

·        En az 2 yıl süreli ehliyet sahibi olmak

·        Stajyer ehliyet uygulamasını başarıyla tamamlamış olmak

Araç Kiralama İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Herhangi bir araç kiralama firmasıyla iletişim kurulması halinde bu tip şartları öğrenebilmek mümkündür. Bu şartlar arasında genel olarak ehliyet büyük bir önem arz etmektedir. Bu şartları yerine getiren herkesin aynı zamanda da rent a car firmasının hangi işleyişi sürdürdüğünü de denetlemeleri gerekmektedir. Araçların kiralamaya uygunluk arz etmelerinin yanı sıra en ideal sözleşmeleri sunmaları halinde bu tip işlemleri gerçekleştirmek fayda getirecektir. Aynı zamanda da rent a car firmalarının sunmuş olduğu kampanyaları da gözden geçirecek olan kişilerin böylelikle en ideal araç kiralama işlemlerini gerçekleştirecekleri işletme ya da firmalara yönelebilmeleri mümkün olabilecektir.

Stajyer ehliyet sürecini tamamlayarak, sürücü belgesini bulundurmaya başlayan kişilerin araçlarda olması gereken detayları da göz ardı etmemesi gerekmektedir. Bu tip kriterlerin başında sigorta ve kasko yer almaktadır. Araçların herhangi bir hasar ya da ceza alması durumunda; araç kiralayan sürücülerin herhangi bir bedel ödememeleri durumunu sağlayacak olmasından ötürü son derecede önemlidir.

Stajyer ehliyet dönemini atlatmayı başaran kişilerin aynı zamanda da araç kiralama firmasının ortaya koyduğu sözleşmeyi de incelemeleri gerekmektedir. Sözleşme içerisinde aleyhinde olabilecek herhangi bir madde olup olmadığını da kontrol edebilme aşamasında bu tip durumda hassas davranmak zorunda kalmalıdır. Aksi halde kiralık araçların teslimatları esnasında türlü türlü problemler baş göstererek; sürücülerin olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmalarına neden olabilmektedir.

Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yazımızı da okuyabilirsiniz.

top